Emisije metana širom sveta rastu najvećom brzinom u poslednjim decenijama

Metan, moćan gas staklene bašte, značajno je doprinosio globalnom zagrevanju, čineći oko polovinu povećanja temperature od predindustrijske ere.
Emisije metana širom sveta rastu najvećom brzinom u poslednjim decenijama

Nedavna studija otkriva da globalne emisije metana rastu neviđenom brzinom, što predstavlja najbrži porast u decenijama. Ovaj alarmantni trend naglašava potrebu za hitnim merama za ublažavanje eskalacije klimatske krize.

Studija identifikuje tri kritična „imperativa“ za rešavanje emisija metana i uvodi novi alat koji pomaže zemljama da optimizuju isplative strategije za smanjenje ovih emisija. Preporučene akcije uključuju preokretanje uzlaznog trenda emisija metana, koordinaciju napora za smanjenje i ugljen-dioksida i metana, i rafiniranje politika i tehnologija za upravljanje metanom na globalnom, nacionalnom i sektorskom nivou.

Od 2006. godine, emisije metana su porasle, sa rekordnim nivoima zabeleženim 2021. i 2022. godine. Brzi porast emisije metana nadmašio je predviđanja, ugrožavajući sposobnost čitavog sveta da postigne svoje klimatske ciljeve. Međutim, smanjenje metana je isplativ pristup koji bi mogao brzo da obuzda globalno zagrevanje.

Pored svog uticaja na klimu, metan takođe predstavlja ozbiljne rizike po zdravlje ljudi i poljoprivredu. Doprinosi stvaranju prizemnog ozona, što je povezano sa kardio-vaskularnim i respiratornim bolestima, kao i preranom smrću, posebno u zemljama sa niskim i srednjim prihodima. Pored toga, ozon šteti usevima, što dovodi do smanjenja poljoprivrednih prinosa.

Dok su globalni napori prvenstveno fokusirani na smanjenje ugljen-dioksida, moćni efekat zagrevanja metana — 80 puta snažniji od ugljen-dioksida u prvih 20 godina nakon ulaska u atmosferu — zahteva veću pažnju.

Svake godine ove decenije, globalne emisije metana porasle su za oko 30 miliona tona u poređenju sa prethodnom decenijom. Iako ne postoji jedinstveni uzrok za ovaj trend, identifikovano je nekoliko faktora. Metan se oslobađa tokom vađenja i prerade gasa, nafte i uglja. Stočarstvo, posebno krave, takođe značajno doprinose emisiji metana, sa stočarstvom i proizvodnjom pirinča u porastu. Štaviše, povećanje globalnih temperatura ubrzava razlaganje organske materije u močvarama, što oslobađa dodatni metan.

Zemlje se prvenstveno fokusiraju na regulisanje industrije nafte i gasa, ali je primena ovih propisa izazovna. Kada je reč o smanjenju emisije metana iz stočarstva, mnoge vlade oklevaju da preduzmu mere zbog osetljive prirode ovog pitanja. Za razliku od ugljen-dioksida, koji može ostati u atmosferi vekovima, metan se mnogo brže razlaže. Kada bi se eliminisale sve emisije metana izazvane ljudima, 90 procenata metana koji se trenutno nalazi u atmosferi raspršilo bi se u roku od 30 godina.

U tom smislu, smanjenje ugljen-dioksida ključno za zaštitu budućih generacija, a smanjenje emisije metana nudi trenutne koristi, pomažući da se spreči pogoršanje trenutnih klimatskih uticaja.

Foto: frimufilms, Freepik

PODELITE
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Share

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin