Metan beleži rekordan porast u koncentracijama u atmosferi

Koncetracije metana, gasa koji ima daleko veći potencijal da utiče na klimatske promene nego CO2, nastavljaju da beleže rast u atmosferi.
metan

Dok je 155 zemalja obećalo da će smanjiti emisiju metana za 30% do 2030. godine u okviru inicijative Global Methane Pledge, nova istraživanja pokazuju da su globalne emisije metana u porastu rekordnom brzinom u poslednjih pet godina. Najmanje dve trećine godišnjih emisija metana potiče od ljudskih aktivnosti, uključujući poljoprivredu, fosilna goriva, deponije i otpad. Istraživači upozoravaju da ovaj zabrinjavajući trend “ne može da se nastavi ako želimo da održimo klimu koja je pogodna za život.”

Koncentracije metana u atmosferi dostigle su više od 2,6 puta nivoe pre industrijske ere, što je najviši nivo viđen u proteklih 800.000 godina. Ako se trenutni trendovi emisije nastave, globalne temperature bi mogle porasti za 3 do 5 stepeni Celzijusa do 2100. godine

Metan, veoma jak gas sa efektom staklene bašte, proizvode i ljudski i prirodni izvori, poput močvara. Znatno je efikasniji u zadržavanju toplote u atmosferi nego ugljen-dioksid tokom prvih dvadeset godina nakon oslobađanja.

Nedavna procena otkriva da su ukupne godišnje emisije metana porasle za 20%—što je jednako 61 milion tona—tokom poslednjih dvadeset godina. Glavni uzroci ovog porasta uključuju emisije iz nafte i gasa, rudarstva uglja, stočarstva i raspad organskog otpada u uslovima bez kiseonika na deponijama.

Samo su Evropska unija i donekle Australija uspele da smanje emisije metana iz ljudskih aktivnosti u poslednjih dvadeset godina, a najveći regionalni porasti emisije zabeleženi su u Kini i jugoistočnoj Aziji.

U 2020. godini, gotovo 400 miliona tona—65% ukupnih globalnih emisija metana—proizvedeno je ljudskim aktivnostima, pri čemu poljoprivreda i otpad doprinose dvostruko više nego industrija fosilnih goriva.

Povećanje prosečne globalne temperature polako dostiže 1,5 °C, a  mi tek počinjemo da se suočavam sa svim posledicama toga, pa se postavlja pitanje šta nas sve dalje čeka u slučaju daljeg povećanja temperature, što je sve izvesnije, posebno ako koncentracije metana nastave da rastu.

Image by Michael from Pixabay

PODELITE
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Share

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin