Fibe je start-up u nauci o materijalima koji razvija prvo tekstilno vlakno na svetu iz otpada krompira. Kompanija tvrdi da su vlakna od krompira dobra koliko i tradicionalni materijali, a da su jeftinija i održivija. Za proizvodnju materijala koristi se 99,7% manje vode od tradicionalnih metoda, ne zahteva dodatno zemljište i ima 82% nižu emisiju CO2 od pamuka.
Kompanija je osvojila nagradu Manufacturing Future koju dodeljuje Fashion District London, osvojivši nagradu u iznosu od 15.000 funti. Pobednike je odabrao panel stručnjaka za zelenu industriju, uključujući stručnjake iz kompanija Selfridges i Alexander McQueen. Ko bi rekao da krompir može biti tako uzbudljiv?
Pamuk, poliester i drugi materijali kao što su vuna, svila i viskoza čine većinu svetske proizvodnje tekstila. Čak i ako se koriste u vašoj omiljenoj odeći, njihov uticaj na životnu sredinu ne može se potceniti. Modna industrija je drugi najveći zagađivač posle naftne i doprinosi većem delu svetske potrošnje sveže vode i prirodnih resursa. Kako svetska populacija nastavlja da raste, ovaj problem će se samo pogoršavati.
Otpad od krompira je nejestiv i teško ga je kompostirati, pa poljoprivrednici pribegavaju drobljenju, spaljivanju ili truljenju. Kompanija Fibe osmislila je sjajnu prenamenu ovog otpada izvlačeći vlakna korišćenjem ekološkog proces koji je u procesu patentiranja, a koji koristi samo obnovljivi potrošni materijal. Sarađuju sa modnim brendovima koji dele njihovu viziju održivosti i osiguravaju da se sva odeća može reciklirati. Fibe vlakna su u potpunosti biorazgradiva, kompostiraju se i recikliraju zajedno sa drugim prirodnim vlaknima kao što je pamuk.
Foto: Illustration of textile fiber from potato waste. This image was generated with the assistance of AI.