Međutim, nedavna istraživanja sugerišu da jednostavno pranje proizvoda možda nije dovoljno za uklanjanje svih ostataka pesticida. Studija objavljena u časopisu Nano Letters opisuje kako su istraživači razvili naprednu tehniku koristeći površinski poboljšanu Ramanovu spektroskopiju (SERS) kako bi stvorili veoma sofisticiranu metodu snimanja. Ova tehnologija je zatim korišćena za procenu nivoa ostataka pesticida na voću i povrću. Dok se studija prvenstveno fokusirala na inovativnu tehnologiju, takođe je istakla značajnu zabrinutost u vezi sa ostacima pesticida i bezbednošću hrane, na osnovu nalaza iz njihovih eksperimenata.
Istraživači su dizajnirali fleksibilnu, skoro providnu membranu napravljenu od celuloznog hidrogel filma koji je bio rastegnut i naboran, a zatim tretiran rastvorom srebrnog nitrata. Ova membrana je korišćena zajedno sa SERS-om, koji je sposoban da detektuje količine specifičnih jedinjenja u tragovima, što je čini posebno korisnom za identifikaciju ostataka pesticida na proizvodima.
Nakon što su stvorili membranu za detekciju pesticida, istraživači su nastavili da testiraju njenu efikasnost. Počeli su tako što su na jabuke naneli dva uobičajena pesticida, tiram i karbendazim, i ostavili ih da se osuše. Kada su se jabuke osušile, istraživači su ponovili tipičan proces koji potrošači prate nakon kupovine proizvoda – pranje jabuka. Nakon toga, membranu na celoj površini neoljuštenih jabuka podvrgnuli su SERS tehnici za analizu rezultata. Analiza je otkrila tragove pesticida ne samo na kožici jabuke, već́ i u spoljašnjem sloju pulpe jabuke.
Međutim, kada su istraživači ogulili jabuku, otkrili su da je ovaj proces uklonio dovoljno površine voća da eliminiše nivoe pesticida koji se mogu otkriti. Kao rezultat toga, zaključili su da ljuštenje voća može efikasno da ublaži rizike povezane sa pesticidima u epidermisu i pulpi koja je blizu epidermisa, čime se smanjuje verovatnoća gutanja štetnih ostataka.
Istraživači su takođe istakli potencijal da se njihova metoda snimanja zasnovana na SERS-u primeni na niz drugih prehrambenih proizvoda. Njihovi nalazi sugerišu da bi ova tehnologija mogla biti korisna u otkrivanju zagađivača na artiklima kao što su čili u prahu, pirinač, krastavci, pa čak i škampi.
Foto: EFT Drone from Pixabay