U julu ove godine, NOAA je otkrila da koralni grebeni prolaze kroz četvrti globalni događaj izbeljivanja, vođen kombinovanim efektima El Ninja i klimatskih promena, koje su dovele do rekordno visokih temperatura okeana.
Izbeljivanje korala se dešava kada povišene temperature površine okeana uzrokuju izbacivanje šarenih algi koje se nalaze u tkivima korala. Lišeni simbiotskih prednosti ovih algi, korali gube boju i postaju podložni bolestima i gladovanju.
Trenutni globalni događaj izbeljivanja je drugi te vrste u poslednjoj deceniji. Od februara 2023. do aprila 2024. primećeno je značajno izbeljivanje korala i na severnoj i na južnoj hemisferi u svim glavnim okeanskim basenima.
Od početka prošle godine, široko rasprostranjeno izbeljivanje korala potvrđeno je u različitim regionima, uključujući Karibe, Floridu, Brazil, Veliki koralni greben Australije, istočni tropski Pacifik, velika područja južnog Pacifika, Adenski zaliv, Crveno more, Persijski zaliv i druge delove Indijskog okeana.
Izbeljivanje korala može dovesti do njihovog nestanka, što dalje ugrožava čitav ekosistem okeana.
Masovno beljenje korala zabeleženo je u najmanje 62 zemlje i teritorije. Tokom prethodnog globalnog događaja izbeljivanja od 2014. do 2017. godine, 56,1% koralnih grebena je doživelo toplotni stres dovoljan da izazove izbeljivanje. Poređenja radi, događaj iz 2010. uticao je na 35% područja grebena, dok je prvo globalno izbeljivanje 1998. godine uticalo na 20% grebena.
Očekuje se da će se situacija pogoršati ovog leta, a na južnim Karibima već postoje nivoi toplotnog stresa u nekim oblastima koji su dovoljni da izazovu izbeljivanje. Ovo je alarmantno jer se takvi uslovi nikada nisu dogodili ovako rano u toku godine.
Foto: Francesco Ungaro, Pexels