Više od polovine najvećih svetskih jezera se smanjilo u poslednje tri decenije, što predstavlja veliki problem za ljude koji tu vodu koriste za piće i navodnjavanje. Takođe, isušivanje jezera pretnja je i po ekosistem, a može uticati i na pojavu peščanih oluja.
Otprilike jedna četvrtina svetske populacije živi u području jezera koja se isušuju, izjavio je Fangfang Yao, hidrolog sa Univerziteta Virdžinije u Šarlotsvilu.
Iako jezera pokrivaju samo oko 3% planete, ona sadrže gotovo 90% globalne tekuće površinske slatke vode i ključni su izvori pitke vode, navodnjavanja i energije.


Ispitujući više od 250.000 satelitskih snimaka od 1992. do 2020. godine, zajedno s klimatskim modelima, istraživači su uspeli da rekonstruišu višedecenijsku istoriju jezera, korišćenjem satelitskih merenja skoro 2.000 najvećih svetskih jezera koja čine 96% ukupne zalihe jezerske vode na Zemlji.
Naučnici su otkrili da je 53% jezera izgubilo značajne količine vode, s padom od oko 22 milijarde tona godišnje – što odgovara volumenu 17 jezera Mid.
Više od polovine gubitka volumena vode u prirodnim jezerima može se pripisati ljudskim aktivnostima i klimatskim promenama, dok je u rezervorarima najveći faktor opadanja taloženje, odnosno prisustvo sedimenta u vodi.
Izvor: Science News