Preuzeto sa sajta Balkangreenenergynews
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović je Norvešku nazvala uzorom za upravljanje državnim energetskim kompanijama.
Ambasade Norveške, Švedske, Danske i Finske, Nordijska poslovna alijansa i njihovi domaći partneri svečano su obeležili kraj Nordijskog zelenog projekta – održiva rešenja za Srbiju. Širom zemlje su održane konferencije sa nordijskim stručnjacima i kompanijama, koji su predstavili svoja zelena iskustva i znanje.
To je bio drugi takav projekat kojeg su pokrenule navedene četiri ambasade.
Stvaranje zajedničke strateške vizije zelene tranzicije Srbije
„Namera nam je bila da stvorimo svest, motivaciju, angažovanost i zajedničku stratešku viziju zelene tranzicije društva u Srbiji putem predstavljanja nordijskih zelenih tehnologija, metoda proizvodnje i poslovnih modela kao i upućivanjem u najbolju praksu“, izjavio je ambasador Norveške Jern Eugen Jelstad, u čijoj je rezidenciji događaj održan.
Učenje o cirkularnoj ekonomiji je bilo veoma važan segment projekta, navela je ministarka za evropske integracije Tanja Miščević
Poenta zelene transformacije koju Evropa forsira nije samo u borbi protiv klimatskih promena, sprečavanju nepovratne degradacije životne sredine i unapređenju javnog zdravlja, po Jelstadovom mišljenju. „Isto toliko se tiče racionalnih ekonomskih interesa i racionalnih ekonomskih odluka neke zemlje, u smislu zadržavanja pristupa evropskim tržištima te da ona radi na tome da bude privlačna za strane investitore“, naglasio je.
Vrlo važan segment projekta bilo je učenje o cirkularnoj ekonomiji, izjavila je ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, ocenjujući da je u toj koncepciji potencijal razvoja te da je linearna ekonomija „stvar prošlosti“.
Norveška je uzor za energetski sektor u Srbiji
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović podsetila je da je Norveška partner Srbiji u procesu energetske tranzicije kako sa svojom savetodavnom ulogom, tako i u investicijama.
„Našem energetskom sektoru su potrebne investicije u nove kapacitete, pre svega kapacitete iz obnovljivih izvora energije, da bismo sproveli našu zelenu agendu. U Srbiji je započeto ili je u toku više projekata u oblasti obnovljivih izvora energije, pre svega u vetar i solar, u kojima učestvuju nordijske kompanije. Želimo da nastavimo da budemo njihov dobar partner i da naša zemlja bude destinacija za nove investicije, pre svega u zelenu energiju“, izjavila je Đedović.
Ambasade nordijskih zemalja su organizovale konferencije o održivoj poljoprivredi, energiji iz obnovljivih izvora, ozelenjavanju industrije i upravljanju otpadom
Ministarka je za Norvešku rekla da je uzor za efikasno upravljanje državnim energetskim kompanijama i energetskim resursima u korist građana i države. „To je ono čemu Srbija teži. Pre svega energetska nezavisnost i odgovorno upravljanje našim energetskim kompanijama“ tokom tranzicije, podvukla je Đedović. Po njenim rečima, prioritet je da se bolje upravlja rizicima.
U okviru poslednje nordijske zelene inicijative, Danska je organizovala događaj posvećen održivoj poljoprivredi, a Norveška je održala konferenciju o obnovljivoj energiji. Finska je prikazala svoja održiva rešenja za ozelenjavanje poslovanja i industrijskih procesa, a Švedska svoju najbolju praksu u domenu razdvajanja otpada i recikliranja. Ovi skupovi su sazvani u saradnji sa naučno-tehnološkim parkovima u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Čačku.