Kako da na održiv način provedete sezonu praznika

Čak i sa izazovima koje je pred nas stavila 2022. Godina, uz malo planiranja, nije teško „ozelenti“ svoj sezonu novogodišnjih praznika. Isprobajte ove jednostavne savete kako bi vaši praznici bili što više ekološki prihvatljivi!
sezona praznika

Ako postoji jedan savet koji bi trebalo zapamtiti kako bi proslava Nove godine bila što održivija, to je da probate da smanjite otpad na minimum. Što manje nakupljate stvari, veća je verovatnoća da ćete smanjiti ambalažu, plastiku za jednokratnu upotrebu i neželjeno smeće. Fokusirajte se što više na uživanje u vremenu provedenom sa prijateljima i porodicom, brzo ćete otkriti da ovaj način razmišljanja koristi i životnoj sredini.

Drugi način da održite svoj ekološki duh tokom praznika je da minimizirate ugljenični otisak vaših aktivnosti. Ugljenični otisak je trag koji ljudi ostavljaju na životnu sredinu kroz emisije gasova staklene bašte. Što je veći ugljenični otisak bilo koje aktivnosti, veći je doprinos klimatskim promenama. Dakle, ove praznične sezone, isprobajte ove savete usmerene na smanjenje uticaja na životnu sredinu.

Novogodišnja jelka – prava ili plastična?

Ovde odgovor nije uvek jasan, jer zavisi od više stvari. Najbolja opcija je svakako drvo u saksiji koje ćete posle posaditi. Ako to nije moguće, probajte da kupite lokalno gajenu jelku. Za veštačko drvo, uticaj na životnu sredinu dolazi od proizvodnje i transporta, pored toga napravljeno je od plastike. Da bi ekološki bilo opravdano koristiti plastične jelke ključno je da se ista jelka koristi najmanje deset godina ili duže. Još jedna opcija je da iskoristite neku veću biljku koju već imate kao novogodišnji jelku u tom slučaju potrebni su vam samo ukrasi.

Ukrasna rasveta

Energetski efikasna praznična rasveta može da umanji potrošnju energije, pa samim tim i troškove za struju. Ukrasna rasveta koja koriste LED svetla su energetski najefikasnija i troše i do 70% manje energije. Još bolja opcija su LED ukrasna rasveta koja se pune pomoću malih solarnih panela. Pored toga, znatno je manja verovatnoća da će LED ukrasna rasveta pregoreti ili se pokvariti. Da biste što više smanjili ugljenični otisak, isključite svetla kada se ne koriste ili koristite tajmer da biste regulisali kada se pale i gase.

Pokloni

Kupovinu poklona za novu godinu često obavljamo u zadnji momenat, posebno kada jednostavno ne znamo šta da izaberemo. Trudite se da nađete poklone koji će da traju, a da izbegavajte kupovinu previše stvari koje za koje je pitanje da li će biti iskorišćene. Dobar primer poklona koji može dugo da traje je sobna biljka u saksiji, naravno ako se o njoj pravilno brine.

Kada pakujete poklone umesto da kupujete papair za pakovanje probajte da iskoristite nešto pogodno što već imate kod kuće stare časopise, novine ili korišćeni papir. Pored toga poklone možete upakovati i u stare kutije, tkanine ili staru odeću, papirne kese ili nešto drugo pogodno što imate kod kuće.

Novogodišnji ukrasi

Umesto da kupujete novogodišnje ukrase (koji su često napravljeni od plastike) probajte da sami napravite ukrase za jelku i drugu dekoraciju. Odlična opcija je da za ukrase iskoristite elemente koje možete pronaći u prirodi, to mogu biti na primer šišarke, grane ili suvo lišće. Ako se i odlučite da kupite neki ukras trudite se da izaberite ručno rađene od recikliranih ili prirodnih materijala kao što su vuna drvo, ratan ili juta.  

E-čestitke

Umesto da kupujete čestitke za novogodišnje pošaljite e-čestitke putem poruka, maila ili preko društvenih mreža. Postoje i besplatne aplikacije koje će vam omogućiti da budete kreativni i sami napravte e-čestitke. Prema podacima iz Velike Britanije svake godine se tokom sezone božića baci preko 1.5 milijardi božićnih čestitki.

Foto:  Mel Poole na Unsplash

PODELITE
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Share

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin