GlobeScan je nedavno obavio intervjue sa stručnjacima iz sektora finansija, tehnologije i održivosti kako bi identifikovao četiri ključne barijere koje ometaju održivost u stvaranju vrednosti u okviru korporativnih strategija. Rezultat je studija „Održivo stvaranje vrednosti: Premošćavanje jaza između utvrđenih obaveza i operativne realnosti“.
Jedna značajna identifikovana prepreka je ograničen pristup kvalitetnim podacima. Istraživanje otkriva da 95 odsto lidera smatra pristup visokokvalitetnim podacima o performansama održivosti ključnim za otključavanje punog potencijala održivosti, pri čemu 80 odsto smatra da je to „veoma važno”, a 15 odsto da je „prilično važno”. Uprkos tome, i dalje postoji izazov pristupa visokokvalitetnim podacima, jer tek 27 odsto ispitanika navodi da su takvi podaci lako dostupni. Nalazi takođe pokazuju da će lideri koji imaju bolji pristup visokokvalitetnim podacima mnogo lakše prepoznati vrednost održivosti u poređenju sa onima sa ograničenim pristupom.
Dok je pritisak na prikupljanje sveobuhvatnijih podataka vođen sve većim regulatornim zahtevima i zahtevima za izveštavanje, prikupljanje podataka o održivosti samo za usaglašenost i izveštavanje nije dovoljno. Prikupljanje podataka bez naknadne obrade može stvoriti pogrešnu percepciju da lideri daju prioritet održivosti kada u stvarnosti to ne čine.
Da bi se zaista kreirala dodatna vrednost u održivosti, organizacije moraju da obezbede da svi timovi budu opremljeni neophodnim resursima i veštinama da ugrade podatke o održivosti u opštu poslovnu strategiju i integrišu ih u sve aspekte upravljanja. Ovaj pristup obezbeđuje da podaci o održivosti omogućavaju informisane odluke o alokaciji kapitala i deluju kao alat za usmeravanje, osporavanje i validaciju strateških izbora, umesto da se koriste samo u svrhe izveštavanja i usklađenosti.
Foto: Google DeemMind, Pexels