Oluja Boris, odgovorna za poplave koje trenutno pogađaju centralne delove Evrope, samo u toku četiri dana izručila je skoro pet puta veću količinu padavina od prosečnih padavina za ovaj period, na delove Austrije, Češke, Mađarske, Poljske, Rumunije i Slovačke, pri tome potapajući čitava naselja i primoravajući stotine hiljada ljudi da se evakuišu.
U Poljskoj je vlada proglasila vanredno stanje nakon što su dani bez prestanka kiše prouzrokovali probleme u velikom području jugozapadnog dela zemlje. Premijer Donald Tusk je najavio hitnu pomoć u iznosu od 260 miliona dolara za najteže pogođena područja.
U Češkoj, hiljade građana su ostale bez tople vode i struje nakon što su vlasti zatvorile ugrožene termoelektrane.
Evropa je kontinent koji se najbrže zagreva, a globalno zagrevanje podstiče ekstremne vremenske prilike. Toplija atmosfera može zadržati više vodene pare, što znači intenzivniju kišu kada počne da pada, a topliji okeani izazivaju jače oluje.
Nažalost ekstremne padavine će verovatno postati sve češće i intenzivnije kako se planeta sve više zagreva. Analiza obilnih padavina u Evropi 2021. godine, u kojima je poginulo više od 200 ljudi, pokazala je da su klimatske promene izazvane ljudskim faktorom povećale verovatnoću i intenzitet ovih događaja u regionu. Inicijativa World Weather Attribution, koju čini grupa naučnika koji proučava ekstremne vremenske prilike i koja je objavila ovu analizu, zaključuje da će se „ove promene nastaviti u klimi koja se brzo zagreva“.
U Srbiji se trenutno pomno prati nivo vodostaja Dunava od strane eksperata i meteorologa. Trenutno ne postoji rizik od većih poplava u Srbiji, ali je važno da se nastavi sa intenzivnim praćenjem situacije jer u slučaju daljih padavina u centralnoj Evropi, raste i mogućnost povećanja nivoa Dunava što može predstavljati potencijalnu opasnost za naselja u nizinskim delovima Srbije
Photo by Chris Gallagher on Unsplash