Tim istraživača iz arabijskog Centra za klimu i nauke o životnoj sredini (ACCESS) proučavao je evoluciju rastvorenog kiseonika u Persijskom zalivu i došao do zabrinjavajućih saznanja – tokom poslednje tri decenije koncentracija kiseonika je značajno opala, a sezonske hipoksične zone (tzv. “mrtve zone” sa niskim nivoima kiseonika blizu dna) su sve većih obima.
Istraživači zaključuju da promene u lokalnoj klimi menjaju fizičko i biogeohemijsko okruženje Zaliva sa potencijalnim katastrofalnim posledicama po ekosisteme i ribarstvo u regionu.
U studiji pod naslovom “Aktuelna ekspanzija i intenziviranje hipoksije u Persijskom zalivu i njeni činioci”, objavljenom u magazinu Frontiers in Marine Science, istraživači su koristili sofisticirani model okeana da simuliraju hipoksiju blizu morskog dna, od 1982. do 2010. godine. Rezultati su ukazali na širenje i intenziviranje hipoksije u centralnom delu zaliva, praćeno znatnim produženjem hipoksične sezone.
Čitavo područje analizirano je izuzetno malo u prošlosti, tako da dinamika hipoksije u Zalivu ostaje uglavnom nepoznata. Ovo je prva studija koja je uspostavila model lokalne biogeohemije, a takođe i prvo istraživanje pokretača hipoksije velikih razmera u Zalivu i njene sezonske i dugoročne varijante.
Foto: NASA