Severnu hemisferu zahvatili su izuzetno jaki toplotni talasi koji izazivaju brojne probleme u velikom broju zemalja. Delovi Kine i Japana zabeležili su rekordne temperature tokom prethodne nedelje. Kineske provinicije Xuchang i Dengfeng imale su temperature od 42,1oC i 41,6oC. Vlasti u Japanu tražile su od oko 37 miliona ljudi koji žive u i oko Tokija da koriste manje struje i klimatizaciju usred rekordnog toplotnog talasa koji je doneo temperature u nekim delovima zemlje i preko 40oC. Vlada je pozvala građane u glavnom gradu da ugase svetla i prekidače za struju na tri sata popodne i da koriste klima-uređaj „na odgovarajući način“, jer se zemlja bori sa sve većim nestašicama struje.
Evropa je posebno pogođena izuzetno visokim temperaturama za ovaj period godine. U Francuskoj i Španiji su temperature prešle 40oC, a u Nemačkoj su dostigle 38oC. Kao rezultat ovako visokih temperatura u Španiji i Nemačkoj su izbili šumski požari. Najveća šteta u Španiji je u severozapadnoj provinciji Zamora, gde je požarom obuhvaćeno preko 30.000 hektara, dok je stanovnicima tri sela u blizini Berlina naređeno da napuste svoje domove zbog približavanja požara.
Prava drama odvija se u Italiji, gde je pored rekordno visokih temperatura koje je doneo toplotni talas, prisutna i jedna od najgorih suša u protekih nekoliko desetina godina. Po, najduža reka u Italiji, dostiže rekordno nizak vodostaj posle meseci bez obilnijih padavina. Dolina Po je najvažnija poljoprivredna oblast u zemlji, jer proizvodi oko 40% hrane u Italiji, uključujući pšenicu, pirinač i paradajz. Sa sušom i visokim temperaturama koje su u toku, farmeri se bore da navodnjavaju useve, a od mnogih gradova u dolini Po je zatraženo da smanje upotrebu vode.
Za to vreme u SAD je čak u 15 država izmerena temperatura iznad 37oC, a 30 miliona amerikanaca je bilo pod upozorenjem za visoke temperature. Na jednoj lokaciji u Džordžiji izmerena je promena temperature sa 17,8oC na 40,6oC za samo 9 sati.
Ni najseverniji delovi nisu pošteđeni, u ruskom gradu Norljisk, koji se nalazi iznad artičkog kruga temperatura je dostigla 32oC. Visoke temperature u Indiji i Pakistanu poslednjih nedelja primorale su zatvaranje škola, oštetile useve, izvršile pritisak na snabdevanje energijom i sprečavale stanovnike da izlaze napolje. U Delhiju je ovog leta zabeleženo šest toplotnih talasa, a najsmrtonosniji je bio sredinom maja kada je maksimalna temperatura na nekim mestima porasla na 49oC.
U nedavno objavljenoj studiji ukazuje se da se prosečan broj dana između maja i septembra sa najmanje jednim velikim toplotnim talasom na severnoj hemisferi udvostručio između 1980-ih i 2010-ih, na oko 152 sa 73, a dana sa dva ili više toplotnih talasa bilo je sedam puta više, odnosno 143 sa 20. Studija je takođe otkrila da su toplotni talasi uticali na veća područja i da su bili intenzivniji nego ranije. O posledicama, kao što su toplotni talasi, koje donose klimatske promene tokom letnjeg perioda možete pročitati još u tekstu na našem portalu.
Photo by Karim MANJRA on Unsplash